Неформально про історію Фестивалю громадських ініціатив «ШО!»

Цієї осені жителі міст та містечок Запорізької області могли побачити на рідних центральних вулицях та майданах дивних хлопців, які розставляли білі намети, розвішували декорації, чекали апаратуру та розкладали на довжелезних столах листівки та буклети. А ще – вивішували білий прапор, на якому зеленими літерами (якщо підійти і погода не вітряна, то можна прочитати) було написано «Запорізький обласний центр молоді».

photo_2019-10-15_11-39-30

Про назву

Ми переконалися, що найкраща реклама – це перфоманс підготовки до івенту, який могли побачити всі. І справді, частими були випадки, коли люди підходили і пропонували допомогу хлопцям, а вже потім цікавилися, хто вони і що воно таке взагалі відбувається. Коли етап знайомства був вже позаду і розмова починала отримувати своє чітке спрямування, хтось з організаторів цього дивного, на перший погляд, куточку починав з офіціозу, а потім продовжував фразою накшталт «Приїхали розповідати про громадську діяльність та знайомитися з місцевими ініціативами». У відповідь на це частенько отримували вже неодноразово почуте «Громадська діяльність? А це ШО?».

Про ідею

Ідея такого мобільного фестивалю з’явилася влітку – пору, коли молодь може займатися чим завгодно, що її цікавить. У Запоріжжі проводився 1000 і 1 тренінг на різні тематики, але все це було камерно: в умовах якщо не хабу, то певного закладу. А сезон видався на диво не надто спекотним, тому хотілося більше часу проводити на вулиці (ну, згадайте самі, чи не так?). Оупен-ейр формат у Запоріжжі просувався виключно музичними фестивалями, або ж заходи на відкритій місцевості вирішували проводити як частину певного масштабного і довготривалого івенту. Ми усвідомили, що таким подіям не вистачає мобільності, а, відповідно, і ресурсів для неї.

photo_2019-10-21_12-21-04

Тому Центр молоді розробив план втілення «Youth Open Air Platform» та переміг у грантовій програмі «МИ – ЦЕ МІСТО»! В рамках ініціативи ще у серпні було проведено ряд подій, про які ми вже розповідали: тут і пляжна вечірка з квізами на День незалежності, і презентація міністерства ОГО на Khortitsya Freedom, і кіно-показ біля Порту з GG Weekends та багато чого іншого. Ці заходи були переважно розважальними і не мали систематичний характер, а така атмосфера видавалася нам найкращою для того, аби піднімати важливі теми на обговорення. Саме тому Фестиваль громадських ініціатив став саме таким заходом – легким, вільним, змістовним та максимально мобільним!

Про реалізацію

Діяльність Обласного центру молоді має зосереджуватися на питаннях області: чим там переймається молодь, які має заняття та який рівень усвідомлення її відповідальності у громаді. Саме тому «ШО!» подорожувало відлунням рядом міст, аби дізнатися відповідь на вищезгадані питання та розповісти, як можна робити зміни власноруч і до кого звертатися за підтримкою.

timeline (2)

Реакція містян була неоднозначна, бо, на жаль, ми простежили тенденцію загальної думки про те, що безкоштовних заходів не існує і взялися розвінчувати цей міф! Так, наприклад, в Августинвці (Широківська ОТГ) ми приєдналися до місцевого святкування Дня громади і відкрили там лекторій на тему громадських ініціатив. Молодь спочатку невпевнено оточувала намети, а потім вже вільно займала пуфи і долучалася до обговорень. Однак, відмітимо, що теми для дискусій у кожному з місць призначення «ШО» виявилися різними і залежали від локальних потреб. В той час, як Веселе та Приморськ потребують організації дозвілля школярів, у м. Мелітополь шукають можливості створити потужну студентську раду і молодіжний парламент, аби тісно співпрацювати і проводити масштабні проекти.

Про результативність

Ми схильні думати, що проблема = можливість. Проблеми у розвитку сталої молодіжної спільноти реально подолати завдяки небайдужій молоді, а така у час нашої подорожі зустрілася не раз. Крейзі історія відбулася під час крайнього дня Фестивалю у Приморську. Саме тут нас, окрім знаймомства з потужим рухом захисту тварин, вразили 4 творчі особистості, які об’єдналися в організацію «Назустріч сонцю». Їхньою фішкою став масштабний перфоманс, який ми вперше зустріли в Україні: протягом кількох місяців вони йшли один до одного чотирма різними шляхами у пошуку «людей, що сяють», у пошуку натхнення і колекціонували думки про минуле, теперішнє і майбутнє нашої країни. Саме у той день вони зустрілися і нам пощастило бути присутніми у цей момент і вислухати їхні враження від подорожі. Завядки ним, перед тим як поставити «ШО!» на паузу, ми зрозуміли, скільки ще неймовірного відбувається навколо і відчули приємне тепло всередині від того, що ми займаємося створенням мережі таких крутих можливостей.

photo_2019-10-15_11-38-59 photo_2019-10-15_11-39-49

Однозначно ми виявили позитивні тенденції до розвитку молодіжної політики на місцях і наголосимо, що готові їх максимально підтримувати як інформаційно, так і ресурсно. І, наостанок, нагадаємо всім, став учасником фестивалю, і тим, у кого це ще попереду, бо крапку у історії Фестивалю ми ще не поставили, – Конкурс соціальних проектів допоможе вам втілити свій проект у новому році!